Czy jest możliwość podwyższenia lub obniżenia kapitału w spółce z o.o. ?

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o.

Istnieją dwa sposoby, aby tego dokonać, a mianowicie na mocy dotychczasowych zapisów w umowie spółki lub przez zmianę umowy spółki. Podwyższenie kapitału zakładowego następuje na zasadzie podniesienia wartości nominalnej istniejących udziałów albo ustanowienie nowych.

Podwyższenie kapitału zakładowego musi myć zgłoszone przez zarząd do Sądu rejestrowego razem z uchwałą o owej czynności, oświadczeniem o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym, a także oświadczeniem wszystkich udziałowców o tym, że wkłady na nowy kapitał, zostały całkowicie wniesione.

 

Obniżenie kapitału zakładowego w spółce z o.o.

Może to nastąpić poprzez zmniejszenie wartości nominalnej udziałów lub częściowe ich umorzenie. Uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego, zarząd musi niezwłocznie ogłosić poprzez wezwanie wierzycieli spółki, aby wnieśli ewentualny sprzeciw w terminie trzech miesięcy, jeżeli nie zgadzają się na obniżenie. Wierzyciele, którzy sprzeciw wnieśli, są przez spółkę zabezpieczeni. Natomiast wierzyciele, którzy tego nie dokonali, traktowani są jako zgadzających się na obniżenie kapitału.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>