Jakie zmiany w sprawie spółek z o.o. ?

Jakiś czas temu rozpoczęły się dyskusje na temat wprowadzenia zmian w Kodeksie Spółek Handlowych, które będą dotyczyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dokładniej tyczyć się to będzie kapitału zakładowego.

Na obecną chwilę zakładanie spółki z o.o. wiąże się z koniecznością wpłacenia kapitału zakładowego, który obecnie wynosi 5 000 zł. Nowe zasady w tej kwestii wprowadzają zmianę, która mówi o tym, że wniesienie kapitału zakładowego będzie dobrowolne, a istniejące już spółki będą miały możliwość wyboru, na jakich zasadach chcą działać.

Zamierzone zmiany dotyczą zniesienia kapitału zakładowego, ale wnoszą kapitał udziałowy, który będzie posiadał tzw. udziały beznominałowe. Z racji tego, że kapitał zakładowy nie jest jest żadną gwarancją dla właściciela, również podczas jego likwidacji nie będzie miał wpływu na prowadzoną działalność.

W przypadku spółek już istniejących, w momencie rezygnacji z kapitału zakładowego, właściciele będą mieli obowiązek utworzenia kapitału zapasowego, który będzie formowany z zysków spółki. Minimalna wartość tego kapitału będzie wynosiła 50 000 zł. Zadaniem zarządu spółki będzie monitorowanie sytuacji finansowej firmy, a także jej płynność i wypłacalność, co ma na celu zwiększyć poziom ochrony kontrahentów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
zakładanie spółki z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>