Spółka z o.o. komandytowa – co to jest ?

Jak zapewne wiesz, spółka komandytowa jest spółką osobową. Oznacza to, że stworzyć ją mogą minimum dwie osoby. Jedna z nich będzie pełniła rolę komplementariusza, a druga komandytariusza.

Wspólnicy, którzy występują w tej spółce za zobowiązania spółki odpowiadają:

komandytariusz do wielkości wniesionych wkładów,

komplementariusz całym swoim majątkiem.

W ostatnim czasie w Polsce coraz bardziej popularne staje się zakładanie spółek z o.o. komandytowych. Jest to bardzo dobry pomysł na prowadzenie działalności gospodarczej, więc być może dlatego wielu przedsiębiorców zakładając własną firmę, decyduje się na tą formę prawną.

Spółka z o.o. komandytowa jest połączeniem, które pozwala na optymalizację podatkową. Połączenie polega na tym, że oficjalną spółką, która prowadzi działalność jest spółka komandytowa, natomiast spółka z o.o. pełni rolę komplementariusza, a także dodatkowo jest podmiotem uprawnionym do reprezentacji i prowadzenia spraw spółki z o.o. komandytowej. W spółce tej, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pełni funkcję zarządzającą i administracyjną.

Znaczną wadą spółki z o.o. komandytowej jest to, że przy jej zakładaniu, trzeba ponieść podwójne koszty rejestracji. Dlaczego ? Dlatego, że aby zarejestrować spółkę z o.o. komandytową, wcześniej trzeba zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Dodatkowo w obu spółkach obowiązkiem jest prowadzenie pełnej rachunkowości, co również jest związane z kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>