Czy warto założyć spółkę z o.o. komandytową ?

Jesteś osobą przedsiębiorczą i Twoim celem jest założenie własnej firmy ? Szukasz formy prawnej, która w pełni będzie mogła spełnić Twoje oczekiwania ?

Musisz wiedzieć, że w ostatnim czasie coraz bardziej popularna staje się spółka z o.o. komandytowa. Jak każda forma działalności gospodarczej ma zarówno wady, jak i zalety.

Zalety spółki z o.o. komandytowej w głównej mierze dotyczą podatków. Spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, co spowodowane jest tym, że jest spółką osobową. Prócz tego wprowadzenie do spółki komandytowej wspólnika, którym jest spółka z o.o. niesie ze sobą wiele korzyści w kwestii zarządzania spółką. Chodzi o to, że zasadą, która rządzi spółkami osobowymi jest to, że prowadzenie spraw spółki oraz jej reprezentacja przez samych wspólników, z wyłączeniem osób trzecich. Podsumowując – połączenie spółki z o.o. i spółki komandytowej okazuje się opcją bardzo atrakcyjną, co spowodowane jest możliwością połączenia wielu zalet, jakie niesie ze sobą każda z tych spółek.

Jak wspomniałam spółka ta ma również swoje wady. Główną wadą, jaka się z tym wiąże są ogromne koszty, jakie trzeba ponieść, aby móc założyć spółkę z o.o. komandytową. Koszty te związane są z koniecznością założenia dwóch spółek, co jest bardzo drogie. Koszty notarialne również są podwójne, a późniejszy obowiązek prowadzenia pełnej księgowości obu spółek nie jest łatwym zadaniem. Cały proces zakładania tych spółek jest bardzo czasochłonny i wymaga od przedsiębiorcy obeznania z prawie spółek oraz przepisów podatkowych.

Czy warto założyć spółkę z o.o. komandytową ?

 

Na to pytanie musisz sobie samodzielnie odpowiedzieć. Sam wiesz najlepiej czy jesteś w stanie uporać się z wszystkimi obowiązkami, aby później móc cieszyć się korzyściami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>