Reprezentacja spółki z o.o. komandytowej

Myślę, że to, iż spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być komplementariuszem w spółce komandytowe, jest już jasne.

Nasuwa się jednak pytanie – kto może reprezentować spółkę z o.o. komandytową ?

Kodeks Spółek Handlowych przewiduje, że w spółce komandytowej, prawo do reprezentowania spraw spółki ma tylko komplementariusz. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, to komandytariusz nie ma żadnego prawa oraz obowiązku do prowadzenia spraw związanych ze spółką.

Przyjrzyjmy się sytuacji, w której spółka z o.o. jest komplementariuszem spółki komandytowej, co oznacza, że przysługuje jej prawo do reprezentacji spółki.

Spółka z o.o. z racji tego, że jest osobą prawną, jest zarządzana przez członków zarządu, dlatego również sprawy spółki komandytowej są przez nich prowadzone.

Należy pamiętać o tym, że do reprezentowania spółki komandytowej, będzie również uprawniony prokurent (o ile został powołany). W ostatnim czasie, w umowie spółki zaznacza się kwestię tego, iż prokurent będzie również mógł występować w imieniu spółki z o.o., która jest komplementariuszem.

*** CZYM JEST PROKURA ?

Prokura jest pełnomocnictwem, które udzielane jest przez przedsiębiorce, który podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców. Prokurent jest uprawniony do prowadzenia czynności sądowych i pozasądowych, które związane są z przedsiębiorstwem.

Dlaczego warto zakładać spółkę z o.o. komandytową ?

Rożne możliwości rozwiązań prawnych, a także korzystne metody opodatkowania zachęcają coraz większą liczbę ludzi do zakładania właśnie tej formy prowadzenia działalności. Jeżeli jesteś osobą, która jest zainteresowana zakładaniem spółki z o.o. komandytowej, to polecam Ci skorzystanie z usług profesjonalisty, który stworzy Twoją firmę na jak najbardziej korzystnych dla Ciebie warunkach.
spółka zoo komandytowa, reprezentacja spółki zoo komandytowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>