Jakie PKD wybrać?

umowa-spolki

W związku z tym, że Polska Klasyfikacja Działalności zajmuje się opracowywaniem wielu  statystyk, każda osoba, która decyduje się na założenie firmy, ma obowiązek w odpowiednim wniosku określić kody PKD, które najtrafniej będą opisywały prowadzoną działalność.

Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest to zadanie i nie potrafią sprecyzować dokładnego obszaru swojej działalności. Coraz częściej zdarza się także, że przedsiębiorcy nie wiedzą jaki jest zakres i czego dotyczą wybierane przez nich kody PKD.

W takiej sytuacji na ratunek idzie strona Głównego Urzędu Statystycznego, na której znajdują się nie tylko wszystkie możliwe kody PKD, ale również ich zakres. W oparciu o wyszukiwarkę znajdującą się na stronie, przedsiębiorcy nie będą mieli żądnego problemu z przypisaniem swojej działalności odpowiednich kodów PKD.

Nie ma limitu na to, ile kodów przedsiębiorca wymieni w swoim wniosku, ponieważ może nawet wymienić wszystkie, ale ważne jest to, aby kod, który został podany jako pierwszy, określał podstawowy profil działalności danej firmy.

Przedsiębiorca w każdym momencie może poszerzać swoją działalność lub po prostu zmieniać branże. Współcześnie to w ogóle nie jest problemem, ponieważ aktualizacja wpisu do ewidencji może mieć miejsce w każdej chwili. Lepiej to robić na bieżąco, ponieważ w razie kontroli, za działalność niezgodną z Polską Klasyfikacją Działalności, sąd na wniosek Urzędu Skarbowego, ma możliwość nałożenia na przedsiębiorcę kary w wysokości nawet 5000 złotych.

Kody PKD, a późniejsza działalność.

Wszystkie kody PKD zostały opracowane po to, aby pomóc w określeniu profilu i obszaru działania danego przedsiębiorstwa, w których może ono „istnieć” na rynku. Ważny jest fakt, iż obszary nie ujęte przez przedsiębiorcę we wniosku, pozostają poza działalnością firmy.

Prócz tego, wybór i ujęcie we wniosku odpowiednich kodów PKD, ma ogromne znaczenie na wypadek różnego rodzaju przetargów i dotacji. Dlaczego? Otóż niektóre z programów pomocowych są kierowane tylko do przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność określoną konkretnymi kodami PKD. 

kody PKD

Jeden komentarz do “Jakie PKD wybrać?

  1. Wiemy że kod został wprowadzony dla ułatwienia prowadzenia prowadzenia ewidecncji i statystyki dla GUS. O ile dla Głównego Urzędu statystycznego może i jest to ułatwienie to niestety dla zwykłego Kowalskiego już nie… Pamiętam czasy jak za zmianę w wpisie do ewidencji była opłata ;(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>