Księga wieczysta co to takiego ?

Zaczynając od początku księga wieczysta jest podstawowym dokumentem opisującym stan prawny nieruchomości. Prowadzona jest przez wydziały wieczysto-księgowe sądów rejonowych (nie dość, że sądy zajmują się sprawami, które dotyczącą osób fizycznych i prawnych, to muszą jeszcze prowadzić księgi wieczyste. Moim zdaniem tymi czynnościami powinni zajmować się notariusze, ale to jest moje zdanie – a wasze? Jak myślicie kto powinien być odpowiedzialny za wydział wieczysto-księgowy?)  

Instytucja to rządzi się kilkoma zasadami: 

  • Jawność - każdy, w obecności prawnika może przeglądać księgi. Dlatego zanim kupisz ziemie, na której chcesz otworzyć działalność gospodarczą upewnij się, że nie jest ona obciążona hipoteką. 
  • Domniemanie zgodności z rzeczywistym stanem prawnym - jest to domniemanie, że prawa wpisane istnieją, a wykreślone nie istnieją. 
  •  Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych – oznacza, że w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej, a rzeczywistym stanem prawnym, treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe. 

 

Przy każdej księdze prowadzi się zbiór dokumentów i pism dotyczących nieruchomości, czyli akta księgi wieczystej. 
Księgi wieczyste mogą być prowadzone w formie pisemnej (papierowej), bądź elektronicznej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>