Zmiany w Kodeksie spółek handlowych w 2016 roku

2016 rok przyniesie wiele zmian w przepisach prawnych, zwłaszcza Kodeksu spółek handlowych. Pierwsza z nich wejdzie z dniem 1 stycznia 2016 r., druga planowana jest na 1 kwietnia.

Jedną ze zmian wprowadzonych z początkiem stycznia jest ta dotycząca solidarnej odpowiedzialności za zobowiązania spółki z o.o. Zgodnie z nowym artykułem Kodeksu spółek handlowych członkowie zarządu nie ponoszą odpowiedzialności za niezłożenie wniosku o ogłoszeniu upadłości w czasie, gdy prowadzona jest egzekucja przez zarząd przymusowy albo przez sprzedaż przedsiębiorstwa, na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, jeśli obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości powstał w czasie prowadzenia egzekucji.

Od kwietnia przewidywane są modyfikacje w zakresie funkcjonowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością założonej z wykorzystanie wzorca z systemu teleinformatycznego. Spółki z o.o. zawiązane przy wykorzystaniu wzorca umowy mogą mieć możliwość podjęcia uchwały o zmianie adresu spółki z wykorzystaniem wzorca – tak przewiduje nowelizacja kodeksu spółek handlowych planowana na kwiecień. Ponadto umowa spółki będzie mogła być zmieniona przy wykorzystaniu wzorca w zakresie zmiennych postanowień. W dodatku ustawodawca zakłada możliwość podjęcia uchwały o rozwiązaniu spółki z o.o., jeżeli spółka została założona z wzorcem umowy. Projekt przewiduje także obniżenie kapitału zakładowego do 1 złotego oraz wprowadzenie instytucji testu wierzytelności dla ochrony wierzycieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>