Jak zlikwidować spółkę z o.o.?

Likwidacja, jak i zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest bardzo trudnym zadaniem. Spowodowane jest to głownie miejscem jej rejestracji, czyli KRS oraz zasadami, jakie jej dotyczą. Rozwiązanie jej wymaga między innymi złożenia wniosku w KRS, sporządzenia bilansu i sprawozdania likwidacyjnego czy powołania likwidatorów.

Proces likwidacji rozpoczyna się w momencie, gdy właściciele spółki uchwalą dokument, stwierdzający zgodę na rozpoczęcie tego procesu. Następnie powołuje się likwidatorów, którzy przejmują rolę zarządu (mogą być to jego członkowie). Wybrane osoby zajmują się dalszym przeprowadzeniem likwidacji, czyli sporządzaniem bilansu, składaniem wniosku itp. Do ich zadania należy również zamknięcie wszelkich spraw spółki. Odbywa się to poprzez ciągnięcie wszystkich wierzytelności firmy, spłacę zobowiązań oraz spieniężenie majątku.

Po zakończeniu najważniejszych etapów likwidacji, należy zawiadomić podmioty, takie jak Urząd Skarbowy o tym, że spółka została rozwiązana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>