Organy spółki z o.o.

Jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej prowadzenie niesie ze sobą wiele zalet dlatego jest tak chętnie wybierana. Spółka z o.o. posiada osobowość prawną dlatego działa przez swoje organy.

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością obligatoryjnie musi być zarząd spółki oraz zgromadzenie wspólników, natomiast fakultatywnie w określonych przypadkach mogą być komisja rewizyjna bądź rada nadzorcza.

Zarząd jest organem wykonawczym spółki – jemu powierzone jest prowadzenie spraw spółki oraz reprezentowanie jej na zewnątrz, musi składać się przynajmniej z jednego członka. Zgromadzenie wspólników jest organem uchwałodawczym decydującym o najważniejszych sprawach spółki. Do jego zadań należy także wybieranie członków pozostałych organów. Komisja rewizyjna i rada nadzorcza są w spółce organami nadzoru i kontroli. Ich zadaniem jest sprawowanie nadzoru nad działalnością spółki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>